Jak wybrać skarpety trekkingowe (skarpety do wędrówek)?

Nieważne, jak fajny jest twój strój, nieważne, jak starannie zaplanujesz wędrówkę, ale jeden mały pęcherz, otarcie lub kikut pod dużym palcem u nogi może zrujnować całe twoje wakacje. Problemy ze stopami - to naprawdę poważna sprawa, o której wiele osób nie myśli przed wędrówką, a potem może być późno, boleśnie i dokuczliwie.
Aby nie zejść zawczasu z trasy z powodu stopy i nie cierpieć przez całą wycieczkę, zaklejając palce gipsem w każdym miejscu odpoczynku, należy przestrzegać dwóch zasad:
Wędruj tylko w zużytych butach;

Noś odpowiednie skarpety trekkingowe.

Co to są skarpety trekkingowe, jak je wybrać i dlaczego są potrzebne?

W ciągu ostatniej dekady tak pozornie błaha rzecz, jak skarpety na wędrówki, podróże - znacznie ewoluowała. Jeszcze 50 lat temu kapcie i botki lub sztywne buty górskie były normą życia w każdej wędrówce. Potem ustąpiły one miejsca cienkim skarpetkom i specjalnym butom do różnych rodzajów aktywności, od najlżejszych trampek do biegania po poważne buty alpinistyczne do wspinaczki wysokogórskiej.

A potem, na początku lat 80-tych XX wieku, kiedy turystyka stała się zjawiskiem masowym, a przemysł tekstylny pojawił się wiele innowacyjnych materiałów, specjalne skarpety dla długich wędrówek zaczęły pojawiać się na rynku. Początkowo były to tylko skarpety ze wzmocnioną piętą i palcami, które były cieplejsze niż zwykłe skarpety i szybciej schły. Ale później technologia produkcji stawała się coraz doskonalsza. Terminy bielizna termiczna, skarpety termiczne...

Tutaj, być może, należy zauważyć, że skarpeta termiczna - to nie jest skarpeta, która ogrzewa, to jest ten, który zabiera wilgoć, utrzymując stopy suche, a tym samym utrzymując je w cieple. Więc w rzeczywistości, na wędrówkę może nadawać się do każdego skarpetki termiczne, ale trekking ma swoje własne cechy.

Nowoczesne skarpety trekkingowe (lub termiczne) są nie tylko wytrzymałe, ale pełnią również funkcję wspomagającą stopę, zapobiegają rozwojowi bakterii i nieprzyjemnego zapachu, "oddychają" i odprowadzają wilgoć, minimalizując prawdopodobieństwo powstawania pęcherzy. Stały się one bardziej wyspecjalizowane. Na sklepowych półkach znajdziemy dziesiątki odmian skarpet trekkingowych, od lekkich modeli syntetycznych z poliestru lub polipropylenu, po grubsze skarpety wełniane lub kombinowane.
Jednak świetny wybór to także dużo myślenia.

Dlaczego warto kupić skarpety trekkingowe?

Czy są one naprawdę potrzebne?

Rzeczywiście, koszt skarpet termicznych znacznie droższe niż zwykłej bawełny. Im droższe z kompresją i jeszcze więcej. Może więc kupić kilka par bawełnianych i po prostu codziennie je wyrzucać?

Jeśli idziesz na godzinny spacer po parku lub wybierasz się na wycieczkę z zamiarem powolnego podziwiania otoczenia i nie oddalania się od cywilizacji na odległość większą niż 5 km - to prawdopodobnie tak właśnie powinieneś zrobić. Jeśli jednak spędzasz dzień w ciągłym ruchu, jeśli zamierzasz poważnie trenować na świeżym powietrzu, jeśli zamierzasz brać udział w zawodach sportowych, zwłaszcza tych o długim czasie trwania (takich jak zawody na orientację w lesie lub mieście, maratony, wyścigi rowerowe, biegi górskie itp.), lub jeśli chodzisz na piesze wycieczki z plecakiem, to letnie lub ciepłe skarpety trekkingowe i turystyczne znacznie ułatwią Ci życie.