Co to jest Polartec? Rodzaje, właściwości, historia

Materiały na zewnętrzną warstwę ochronną

Dziś firma Polartec jest znana jako jeden z najbardziej znanych producentów tkanin polarowych. Sama nazwa stała się nazwą domową - wielu entuzjastów outdooru nazywa ją "Polartec" dla swoich kurtek polarowych, a czarna metka z czerwonym trójkątem jest prawdziwym znakiem jakości.

Firma Polartec LLC. została założona w 1906 roku w Malden, Massachusetts, przez urodzonego na Węgrzech emigranta Henry'ego Forsteina. Do 2007 r. nosiła nazwę Malden Mills. Firma od zawsze zajmowała się wyłącznie produkcją tekstylną.

Polartec

W latach 70-tych Malden Mills aktywnie rozwijał i produkował różne rodzaje sztucznych futer, na tle protestów ekologicznych dotyczących stosowania naturalnych futer w odzieży. W końcu firma stworzyła swój najbardziej znany produkt, rodzinę syntetycznych materiałów polarowych Polarfleece. Nowy materiał stał się później znany jako Polartec Classic, z którego dziś produkuje się większość wszystkich "polarów" na świecie.

Od momentu powstania, polar szybko zaczyna wypierać odzież wełnianą z branży sportowej. Polar powtarza pod wieloma względami strukturę wełny, w warunkach suchych i mokrych produkty wykonane z tych materiałów mają taką samą przewodność cieplną, ale polar schnie kilkakrotnie szybciej, włókna poliestrowe wchłaniają wilgoć nie więcej niż 1% swojej wagi. Jednocześnie wyroby z polaru są łatwe w pielęgnacji, trwałe i nie są narażone na pożarcie przez mole.

Nowy materiał zrewolucjonizował produkcję zarówno odzieży i obuwia sportowego, jak i codziennego użytku. Polar ukształtował też ostatecznie praktykę stosowania w odzieży trzech warstw - podstawowej, ocieplającej i ochronnej. Obecnie Polartec LLC. dostarcza producentom materiały do wykonania każdej z powyższych warstw, a każda z kategorii charakteryzuje się znaczną różnorodnością.

Nasz przegląd zaczniemy od materiałów warstwy utrzymującej ciepło, bo to od nich zaczęła się historia Polarteca.

Materiały warstwy ocieplającej Polartec

Dziedziny, w których stosowany jest Polartec Classic to ciepła odzież średnio-warstwowa, odzież wierzchnia, bardzo ciepła bielizna funkcjonalna, produkcja rękawic, czapek, buffów i innych akcesoriów. Tzn. praktycznie wszędzie w branży odzieży sportowej, wojskowej i cywilnej.

Najsłynniejszy materiał firmy, od którego wzięła się jej nazwa. Słowo "polar" jest obecnie powszechnie używanym rzeczownikiem i oznacza w ustach mężczyzn i kobiet praktycznie każdy puszysty materiał syntetyczny. Aby zrozumieć różnicę między polarem Polartec Classic a jego innymi odpowiednikami na rynku, należy zapoznać się z procesem jego produkcji, którego wszystkie etapy zostały opracowane przez inżynierów i technologów firmy.

Okrągła maszyna dziewiarska wytwarza długi rękaw z poliestru, który jest następnie farbowany, suszony i cięty na tkaninę. Włókno poliestrowe jest puste w środku i pochodzi od amerykańskiej firmy DuPont. Często połowa przędzy jest wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu, głównie z plastikowych butelek. Proces dziania pozostawia na przedniej stronie tkaniny pętle o kontrolowanej długości, które są następnie rozrywane za pomocą metalowych szczotek bębnowych, obracających się z różną prędkością. Gęstsza strona tylna jest następnie obrabiana w ten sam sposób. Procedura ta zwiększa objętość tkaniny pięciokrotnie, tworząc ogromną liczbę pustych przestrzeni powietrznych pomiędzy kępkami, co sprawia, że materiał jest znacznie cieplejszy bez zwiększania jego wagi. Następnie wykonywany jest zabieg antypeelingowy - nóż spiralny przycina runo po obu stronach na tej samej wysokości. W połączeniu z hydrofobową impregnacją DWR, która jest dodawana w fazie prania surowej tkaniny, zapobiega to rolowaniu się materiału.